Bavíme se s Jodíkem

V roce 2011 jsme získali podporu Nadace OKD. Ve školním roce 2011/2012 připravujeme pro děti předškolního a mladšího školního věku v Sanatoriích Klimkovice  zábavná odpoledne. Vedeme děti  k tvořivosti v oblasti výtvarné, dramatické i hudební. Také podporujeme pohybovou zdatnost a vnímání přírody jako součást našeho života. Od září 2011 do prosince 2011 se uskutečnily tyto akce: 

 

5.9.2011 – Lesní hřiště

Milujeme svou práci, milujeme naše děti, milujeme přírodu. Proto jsme s dětmi z předškolního zařízení využily krásného „babího léta“ a vyrazily jsme prozkoumat nové Lesní hřiště v blízkosti Sanatorií Klimkovice. Děti zkoumaly možnosti nových atrakcí, dověděly  se o přírodním prostředí informace ze zastavení  u informačních tabulí a děti i učitelky si procvičily svá těla na dřevěných atrakcích lesního hřiště.  Děti si zasoutěžily v jednoduchém kvízu a dostaly malou odměnu  za splněné úkoly. Děti prokázaly dostatek odvahy a schopnosti chápat přírodní prostředí jako součást našeho života. Věříme, že tyto schopnosti budou v průběhu svého života rozvíjet ke zlepšení života na  Zemi. Všechny fotografie z akcí najdete zde.

 

16.9.2011 – Papírové masky zvířat.

V září 2011 jsme pozvali rodiče s předškolními dětmi k odpolední akci. Protože jsme si s dětmi chtěli zahrát divadelní představení, potřebovali jsme vyrobit nejdříve masky zvířat. Rodiče dětem pomáhali a snažili se ztvárnit masky zvířat věrně, jak je znají z přírody. Ne tak jejich děti. Svět dětských představ je zcela odlišný od světa dospělých. Děti klidně vyrobí růžovou žábu a fialového slona. Trochu jsme se snažili sladit představy dětí a rodičů do společných výsledků. Akce byla veselá, děti dokázaly rodiče přesvědčit o svém záměru a všichni jsme si užili pěkné odpoledne.  

 

27.9.2011 – Podzimní hrátky

Je tady podzim. Pro děti školní družiny jsme připravili tvořivé odpoledne s názvem „Podzimní hrátky“. K podzimu neodmyslitelně patří pouštění draků, proto jsme si připravili věci potřebné na jejich výrobu.

Nejdříve jsme si s dětmi povídali o podzimu, jaké je podzimní počasí, co všechno děláme na zahradách a polích. Řekli jsme si něco i o historii pouštění draků. Po té jsme se pustili do výroby.

K nejtěžší práci na výrobě draka patřilo sestavení konstrukce, s touto prací jsme dětem pomohli, zbytek už děti zvládly samy dle našich instrukcí. Práce byla zajímavá. Děti zjistily, že vyrobit si draka není vůbec jednoduché, musí u toho počítat, měřit a zapojit svou fantazii.

Draci jsou nádherní, přejeme úspěšný let.

 

18.10.2011 - Strašidlák Zapichlák

I naše děti se radují z každé příležitosti popustit uzdu své fantazii. Ideální příležitostí k tvořivému bláznění je bezesporu čas kolem „Dušiček“, ve světě slavený jako Halloween. Naši pedagogové rádi blázní s dětmi, a proto jsme s nimi vyráběli Strašidláka Zapichláka. Protože takový Zapichlák může strašit celý rok v květináči a krásou květin se jeho hrůzostrašnost neutralizuje. Děti i my dospělí jsme se při této akci bavili a vy se můžete pobavit s námi shlédnutím fotografií.

 

8.11.2011 – Listopadové tvoření

Listopad, listopad,

 lísteček mi na dlaň spad.

Zlatý lístek z javora,

zima už jde do dvora.

 

Příroda je ve své rozmanitosti tak úžasná. Každé jaro vyraší nový život, stromy se obalí listím, aby  nabraly tvořivé síly pro vznik a růst plodů. Krásná barevnost podzimního listí je obdivována , pokud se ještě listí udrží na stromech. Když listy splní svou  funkci  vyživovací i estetickou,  padají  k zemi, aby pomohly přidat živiny do půdy.  Po opadání je to už jen odpad, který musíme zpracovat. A my děkujeme přírodě, že to tak chytře vymyslela. Abychom si podzimní krásu mohli připomínat i v zimním období,  vytvořili jsme z opadaných barevných listů obrazy. Panáčky, Slunce, zvířata. V tvarech i barvách nacházejí děti inspiraci a dokáží využít každý lísteček.

 

11.11.2011 - Vánoční dílna

Přijíždí Martin na bílém koni a hlásá, že vánoce se blíží. Letošní Martin sice bílého koně nechal doma, ale vánoce určitě přijdou. A my se na ně včas připravujeme. Ve spolupráci se všemi pedagogy Základní školy i Mateřské školy v Sanatoriích Klimkovice jsme pro děti připravili materiál a nápady pro výrobu předmětů, dárků a přáníček s vánoční tématikou. Dopoledne bylo uvolněné, příjemné, děti a žáci tvořiví. S pomocí učitelek, asistentek, vychovatelky a pomocnice vyrobily mnoho krásných výrobků z papíru, textilu, přírodnin i keramiky.  Všechny výrobky dětí budou vystaveny na již tradiční vánoční výstavě prací dětí naší školy v prostorách Sanatorií Klimkovice v budově A .

 

24.11.2011- Vánoční svícny

Přiblížil se adventní čas a my jsme si dobu těšení a očekávání Vánoc zpříjemnili výrobou svícnů ze slaného těsta.
 Sešli jsme se v kuchyňce naší školy - u stolu s připraveným materiálem - slaným těstem, semínky máku, slunečnice a hřebíčku.
U práce jsme si povídali o vánočních obyčejích, o tom, jaké zajímavé příhody se nám o Vánocích přihodily a zazpívali jsme si známé vánoční koledy.
Výrobky se dětem podařily a po upečení jistě přispějí k sváteční výzdobě v rodinách dětí.

 

1.12.2011 -  Čertovské odpoledne

Mikuláši, Mikuláši,

kdo to tady děti straší,

kdo to řinčí řetězem

a kdo právě přišel sem...

 

Mikuláš už přešlapuje za dveřmi, pročítá si Knihu hříchů a děti si opakují básničky nebo písničky, kterými se za své drobné i větší lumpárny před svatým mužem vykoupí. Možná mohou použít i výrobek z Čertovského odpoledne, na které jsme pozvali rodiče s dětmi i naše žáky I.stupně.

Z obyčejných barevných papírů jsme poskládali figurky čertíků a andělů, které se určitě stanou příjemnou dekorací dětských pokojíků a ukrátí čekání na příchod oblíbené či méně oblíbené / to podle stupně zlobivosti / trojice .

 

 7.12.2011 – Výroba polazu
Již devátá akce projektu   "Bavíme se s Jodíkem" občanského sdružení Jodík, podpořeného Nadací OKD, se uskutečnila 7.12.2011. Tentokrát se téma  týkalo staročeských vánočních zvyků.
Naši předkové slavili svátky slunovratu a návrat slunce symbolizoval polaz - brambor nebo jablíčko se zdobilo špejlemi se sušeným ovocem, peříčky, papírky nebo těstem, a pak se polaz  zavěsil ke stropu.
Jednotlivci trvá výroba polazu poměrně dlouho, ale šikovné dětské ruce napichovaly kůru z pomerančů, kandované ovoce a hrozinky v rychlém tempu a hotový výrobek ozdobil chodbu školy a připomínal nám blížící se svátky.

 

3. 2. 2012 – Ptáček Zpěváček

V rámci projektu „Bavíme se s Jodíkem“ dne 3. 2. 2012 jsme pro děti připravili zábavné odpoledne s tématem „ptáček Zpěváček“.
Zimní dny jsou pochmurné a utíkají pomalu, proto jsme se rozhodli je zpříjemnit písničkou spojenou s výtvarnou dílnou.
Společně jsme si zazpívali a po té jsme se rozdělili do dvou skupinek.
V jedné skupince děti malovaly obrázky s tématikou zvířat. Objevili jsme zde skryté talenty. Obrázky byly překrásné a mnohé si zasloužily zarámování.
V druhé skupince si děti vyráběly „ptáčka Zpěváčka“ z připraveného materiálu (papír, stuhy). Děti pracovaly s nadšením. Všichni ptáčci byli dokonalí. Teď zdobí pokoje dětí a připomínají, že už brzy nastane jaro, na které se už všichni moc těšíme.


 

8. 2. 2012 - Výroba masek
 
Ve středu 8. 2. 2012 jsme se s dětmi sešli v prostorách školní družiny, abychom si společně vyrobili masky z tapetového papíru k pohádce Zvířátka a loupežníci a k pohádce O Smolíčkovi. Práce to nebyla jednoduchá, ale asi po hodině a půl byly na světě první masky - jelen, Smolíček, Jeskyňky, kocour, kohout, loupežníci a další. Už se těšíme, až si pohádky zahrajeme.
 
 
13.2.2012 - Krmení pro ptáčky
 
Třeskutá zima neustupuje. Také nás zahnala do teplíčka. V pondělí 13. 2. jsme uspořádali  v rámci projektu “Bavíme se s Jodíkem“ zábavné odpoledne pro děti z mateřské školy s názvem „Krmení pro ptáčky“.
Na začátku se děti naučily vtipnou básničku- Havran a vrána a také si procvičily prstíky s říkadlem o vrabci.
Ve výtvarné dílně děti vytvořily překrásné obrazy zasněžené krajiny s krmítkem. Potom děti vyrobily ze semínek slunečnice, lněných semínek, prosa, ovesných vloček a loje krmení pro ptáčky, které spolu s rodiči později rozvěsili na stromy okolo lázní.
Dobrou chuť.
 
 
14.2.2012 - Valentýn
 
Společná akce o.s.Jodík
V úterý 14.února jsme uspořádali další akci občanského sdružení Jodík - Bavíme se s Jodíkem.Tentokrát jsme spojili síly - děti si nejprve společně zazpívaly u klavíru a kytary, zahrály si několik písniček na "kouzelné trubky" a pak jsme se rozdělili do dvou skupinek. V té první tvořili rodiče a děti výrobky ze slaného těsta a druhá skupinka dětí oslavila svátek svatého Valentina malbou na říční oblázky.Oběma skupinám se práce velmi dařila a ani se jim nechtělo zpátky na pokoje.Jako host se této akce zúčastnil fotograf z Nadace OKD, který během ní pořídil mnoho pěkných fotografií, které budou vloženy na web nadace.
 
 
29.2.2012 - Hrátky s káčou

„ Káču “ – hračku, kterou známe z dětství, jsme si vyrobili s dětmi školní družiny ve středu 29. února.  Potřebovali jsme k tomu kulatou krabičku od sýru, hrubé špejle a barevné papíry. Výroba sice trvala jenom hodinu, ale další hodinu se soutěžilo (komu se káča točí nejdéle), povídalo o míchání barev, o spektrálních barvách a vyhodnotilo se i nejhezčí provedení tohoto výrobku. Děti odcházely s káčou, sladkými cenami a snad se i něco nového dozvěděly.
 
 
14.3.2012 - Pečení perníků

Velikonoce se kvapem blíží, a tak jsme si 14.3. udělali jarní atmosféru při pečení a zdobení perníků. Netrvalo dlouho a celou školou se linula vůně perníkového koření a na stole se objevila krásně nazdobená vajíčka, srdíčka, zajíčci, ovečky i kytičky. Naše „ výtvory“ byly nejen pěkné, ale i chutné, o čemž jsme se všichni přesvědčili.
 
 
20.3.2012 – Jak jsme hráli divadlo

Děti 1. – 5. třídy předváděli divadelní představení podle pohádky Františka Hrubína Zvířátka a loupežníci. Poslechly si povídání paní učitelky, jak se dělá divadlo. Poté jim byly přiděleny role a předem vyrobené rekvizity. Nacvičily pokyny ze scénáře podle režisérky – p. uč. Hájkové. Po několikerém zkoušení jako v divadle děti hrály jako zkušení herci. Všem  se v hereckých rolích líbilo a hra dopadla na výbornou.   
 
 
28.3.2012 - Kam letí ten čáp

Jaro už se nedá přehlédnout, a tak další akce našeho Jodíku byla zaměřena na typicky jarní tematiku – přílet čápů z teplých krajin. Děti  ze školní družiny si na internetu vyhledaly zajímavé údaje o čápu bílém, doplnily je o fotografie a vše zapsaly na velký arch papíru. Společně jsme potom vyrobili papírový model čápa z krabic a krabiček a vše pak umístili na chodbě naší školy, aby se rodiče a návštěvníci školy mohli dozvědět zajímavé informace o tomto poslovi jara.
 
 
 
3.4.2012 - VELIKONOČNÍ DÍLNA-SLEPIČKA PEPIČKA

Hody, hody, doprovody,
zbavíme vás nepohody,
nedáte-li hrstku zrní,
poroste vám tady trní,
nedáte-li mazanec,
kůň vám šlápne na palec,
nedáte-li kraslici,
liška vám sní slepici.

Dne 3. 4. 2012 proběhla velikonoční dílnička, kde děti vyráběly veselou slepičku na velikonoční stůl. Do práce se vrhly s vervou nejen děti z mateřské školy a základní školy, ale také jejich maminky a babičky. Výrobky se dětem velmi povedly, slepičky vykouzlily úsměv na jejich tvářičkách.
 
 

31. 5. 2012 – Den dětí

Svátek všech dětí jsme se rozhodli oslavit již 31. května, kdy nám meteorologové slíbili krásné počasí. Děti z prvního stupně se rozdělily do družstev a rozběhly se plnit úkoly na stanoviště v okolí lázní.

Poznávaly rostliny, zahrály si Kimovku, skládaly obrazy, házely míček na cíl a na závěr programu malovaly barevnými křídami.

Pro druhý stupeň byl připraven podobný program, jen ve vyšší obtížnosti.

 

19. 6. 2012 – Tvoříme z krabiček od vajíček

Pomalu se blíží konec školního roku, netradičním tvořením z krabiček od vajíček jsme chtěli dětem školní družiny zpříjemnit  odpoledne. Předem jsme vystříhali jednotlivé díly z krabiček,  dále jsme připravili vatové hlavičky, plyšové drátky, korálky, vlnu, špejle a barvy. Z připraveného materiálu děti vyráběly různé postavičky, zvířátka nebo květiny.

Dětem se tvoření líbilo.Vytvořily psa, myšku, Červenou Karkulku, Bílou paní, klauna, různé květiny. Zjistily kolik druhů postaviček z několika dílku  mohou vytvořit.

 

Ukončení - Loutkové divadlo

Konec školního roku jsme společně ukončili loutkovým představením. Paní učitelky si pro děti připravily pohádku „O Červené Karkulce“. Tímto představením jsme zároveň pokřtili loutkové divadlo, které jsme díky grantu „bavíme se s Jodíkem“ pořídili.